Zapraszamy dzieci i młodzież do Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał na zajęcia edukacyjne prowadzone w ramach ferii zimowych 2023.
Ferie w Muzeum to cykl spotkań o otwartej formule, które odbywają się w środy i piątki w wybranych obiektach Muzeum. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać ciekawostki historyczne i twórczo spędzić wolny czas.
Harmonogram:
- Najdziwniejsze czołgi świata – LIMIT WOLNYCH MIEJSC ZOSTAŁ WYCZERPANY
Pierwsze czołgi pojawiły się na polach bitew już ponad sto lat temu. Od tamtej pory powstała ogromna liczba ich typów i wersji. Niektóre z nich miały być ogromne i niezniszczalne, niektóre przeciwnie- małe, tanie, lekkie i łatwe do ukrycia. Wiele konstrukcji przystosowano do wykonywania bardzo nietypowych zadań- miały usuwać miny, pokonywać trudne przeszkody terenowe, pływać, a nawet latać. Z racji stawianych przed nimi zadań, często nie przypominały wyglądem typowych czołgów jakie znamy dzisiaj. O nich właśnie opowiemy na naszych zajęciach. Następnie spróbujemy zaprojektować własny, wyjątkowy czołg.
- Zabawki z niczego – LIMIT WOLNYCH MIEJSC ZOSTAŁ WYCZERPANY
Najlepszym przyjacielem i powiernikiem dziecięcych tajemnic był miś. Ulubioną zabawką dziewczynek - lalka, której towarzyszył wózek. Przedmiotem marzeń wszystkich chłopców - zabawki militarne. Najprostszą z nich był kij zakończony głową konia. Do dobrej zabawy niekoniecznie potrzeba było zabawek kupionych w sklepie. Starsze dzieci potrafiły wykonać je własnoręcznie. Zabawką mógł być prawie każdy znaleziony na polu lub podwórku przedmiot…dziecięca wyobraźnia nie znała i nie zna granic. Pierwsza część spotkania prowadzonego na wystawy czasowej „Dzieci – najmłodsze ofiary wojny…”poświęcona będzie rozmowie o wartościach i trudnych sytuacjach w kontekście życia w czasie wojny. Druga część zajęć zostanie przeznaczona na działania twórcze, podczas których stworzymy własne zabawki z mało oczywistych materiałów.
- Pierwsze polskie samoloty – LIMIT WOLNYCH MIEJSC ZOSTAŁ WYCZERPANY
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 9-14 lat na zajęcia modelarskie „Pierwsze polskie samoloty”. Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku Polska nie dysponowała żadną własną wytwórnią lotniczą. Na szczęście posiadała wielu zdolnych inżynierów, którzy szybko byli w stanie to nadrobić i opracować własne konstrukcje na wysokim poziomie. Polskie samoloty wygrywały światowe zawody sportowe, oraz trafiały na uzbrojenie różnych armii w Europie. Warto przypomnieć o tych ciekawych maszynach i ich konstruktorach i przy okazji zbudować własny model samolotu.
- Zwierzęta w wojsku– LIMIT WOLNYCH MIEJSC ZOSTAŁ WYCZERPANY
Na zakończenie ferii przygotowaliśmy zajęcia poświęcone zwierzętom w wojsku. Udomowione zwierzaki towarzyszą ludziom już od tysięcy lat, niestety często również podczas wojen. Niekiedy są to zwierzęta, których nikt na wojnie by się nie spodziewał, jak np. słonie, wielbłądy, gołębie, czy nawet delfiny. O tych nietypowych towarzyszach żołnierskiej doli dowiemy się na naszym ostatnim spotkaniu.
Zasady uczestnictwa:
- zajęcia trwają od 1 do 1,5 godziny
- rozpoczynają się o godz. 11.00
- koszt zajęć: 10 zł. od uczestnika
- ilość miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy poprzez: formularz Google: https://forms.gle/5hjk2tvsD3ic1uzE8
W razie pytań prosimy o kontakt pod nr. tel. 606 845 759 w godzinach 8:00-16:00 lub mailowo na adres edukacja@muzeumarsenal.pl
Serdecznie zapraszamy!